A DICSŐSÉGES rózsafüzér negyedik titka: Aki téged szent Szűz a mennybe fölvett

Kísértés arra, hogy mindig jól teljesítsek, minden törekvésem célt érjen, minden sikerüljön az életemben.

„Jézus ennyire megbecsülte tisztaságodat, azaz az isteni akarattal való teljes megegyezésedet. Te, aki sajátos egységben voltál földi életedben az Istennel, elszenderülésed pillanatától kezdve teljes közösségben lehetsz Vele a mennyben. Te, aki a kegyelem teljességét fogadtad magadba, esd ki számunkra is ezt a megnyílást Isten ajándékozó jósága előtt, hogy szívünk egészét Neki tartsuk fenn, s az ítéleten találjon jobbjára méltónak bennünket!” (Garadnay Balázs)

Mikor az egyház Mária földi vándorlásának végét vizsgálja, szeretettel és tisztelettel eltelve tekint az első kegyelem gyümölcsére, melyet az Angyal így nyilvánított ki: „Kegyelemmel teljes” (Lk 1,28). Ez a gyümölcs fogja át az Egyházat az anya utolsó misztériumában – melyet kezdettől fogva „mennybevételnek” neveztek – hasonlóan a „mennybemenetel”-hez, mely a Fiú utolsó földi misztériuma.

Hajlamosak vagyunk a tökéletesre törekedni saját erőnkből, így megfeledkezünk arról, hogy minden isten kegyelmén múlik. Minden kegyelem – mindent Istentől kapunk:  képességeinket, sikereinket. Legyél ennek tudatában! Ebben segít az alábbi cikk és ének!

Elég jó vagyok-e?
– A maximalizmus sötét oldala

Az élet gyakran megköveteli tőlünk, hogy tökéletesen végezzük el a mindennapi dolgainkat, ez azonban megterhelő feladat. Azt gondolhatnánk, hogy a perfekcionizmus megkönnyíti a feladatok tökéletes kivitelezését, ez azonban nem feltétlenül van így. A maximalizmusnak is van sötét oldala.
Áldás-e vagy átok, ha mindenben a tökéletességre törekszünk? Vajon tehetünk-e ellene, hogy az aggályainknak gátat szabjunk?

Mindennapjaink során gyakran érezzük úgy, hogy a maximumot kell kihoznunk magunkból, beszéljünk akár a családi kapcsolatok ápolásáról, párkapcsolatról vagy munkahelyről. A maximalizmust gyakran pozitív és motiváló jelenségként tartjuk számon, ami segíti a célkitűzést, és addig nem enged leállni, amíg el nem érjük azt. Azonban ha megtapasztaltuk már a perfekcionizmus feszítő és kételyekkel tarkított oldalát is, világossá válhat, hogy a tökéletességre való törekvés leggonoszabb trükkje az, hogy gyakran erénynek álcázza magát.

Az örök kérdés: elég jó vagyok? – Amikor a maximalizmus hátráltatni kezd
Eme tulajdonság segítségével igyekszünk kihozni magunkból a maximumot, és motiváltak vagyunk a feladatunk tökéletes kivitelezésére. Nem mindegy azonban, hogy milyen áron tesszük ezt. Mivel az általunk kitűzött célok akár irreálisan magasra tehetik a mércét egy feladat kivitelezése során, a sikertelen feladatvégzést gyakran túlzott önkritika követi.

Fontos szempont, hogy mi az oka a maximális eredmény elérésének: a siker megélése vagy a kudarc elkerülése.
A siker megélése és a teljesítményorientált beállítódás inkább a pozitív, míg a kudarc elkerülése a negatív perfekcionizmushoz köthető. A kudarcot elkerülő perfekcionisták gyakran tapasztalnak szorongást, mert a munkájuk sosem lehet elég tökéletes, és úgy vélik, hogy elveszítik mások tiszteletét, ha nem teljesítenek tökéletesen. Egy negatív perfekcionizmussal jellemezhető személy ugyanis gyakran mutat rugalmatlanságot, hajlamosabb a túlzott önkritikára, valamint az előtte álló feladatot inkább nehézségként, mint kihívásként értékeli.

Mit tehetünk, ha a negatív perfekcionizmus jegyeit észleljük magunkon?
A mindennapi életben nem jut idő arra, hogy minden területen a tökéletességre törekedjünk, ezért meg kell tanulnunk gátat szabni a késztetésnek. Fontos időnként önreflexiót tartanunk, hogy képesek legyünk megérezni azt a pontot, ahol a teljesítményünket már „elég jónak” érezzük. Amikor eljön ez a pont, próbáljunk megálljt parancsolni a késztetéseinknek, és hagyjuk félbe a feladatot! A kezdeti nehézségek után, megfelelő gyakorlás mellett csökkenthető az irreális teljesítményvágy, ezzel együtt pedig a perfekcionizmus negatív hatása.

A késztetéseink leküzdése sok időt igényel. Legyünk türelmesek magunkhoz!
Hasznos lehet továbbá figyelmet fordítani arra, hogy az elérni kívánt céljaink ne mások igényeiből, hanem saját magunkból fakadjanak: azzal, hogy egy olyan célt tűzünk ki magunk elé, amely számunkra – és nem mások számára – fontos, növelhetjük a belső motivációnkat, melynek segítségével nem csak a teljesítmény, hanem a tevékenység maga válik jutalmazóvá. Érdemes ezen túl a sikerről és kudarcról alkotott képünket is megvizsgálni. Tegyük fel magunknak a kérdést: Valóban kudarc az, ha 100% alatti teljesítményt tudhatunk magunkénak?

Csak a teljesen hibátlan feladatvégzés jelentheti a sikert?
Érdemes feltérképeznünk továbbá, hogy hogyan éljük meg a sikerrel végződő feladatainkat. Szánunk elég időt arra, hogy megünnepeljük a sikerünket? Ahelyett, hogy megelégednénk a feladatunk kipipálásával a listánkon, adjunk időt magunknak arra is, hogy átéljük a feladat megoldásában rejlő sikerélményt is!

Végezetül próbáljunk a feladatba fektetett energiákra fókuszálni akkor is, amikor a végeredmény nem úgy alakult, ahogy terveztük. Koncentráljunk a kitartásunkra, szorgalmunkra, fejlődésünkre annak érdekében, hogy ne bénítson meg minket a tökéletességre való törekvésünk!

Forrás: mindsetpszichologia.hu

IMASZÁNDÉK:

Uram, ma több száz testvéremmel együtt imádkozom azért, hogy az én életemben is – akárcsak Mária esetében – a kegyelem munkálkodjék. Az én életem is legyen kegyelemmel teljes. Akkor tud az életem gyümölcsöt teremni, ha Mária példáját követve, az Isten lesz az életem középpontjában. Uram, segíts, hogy felismerjem, az életemben minden kegyelem. Kérem ehhez Mária szerető közbenjárását is!

Miatyánk …

Üdvözlégy Mária … (10x)

Dicsőség az Atyának, a Fiúnak és a Szentléleknek, miképpen kezdetben, most és mindörökké. Amen.

Ó, Jézusom, bocsásd meg bűneinket! Ments meg minket a pokol tüzétől és vidd a mennybe a lelkeket, különösen azokat, akik legjobban rászorulnak irgalmadra. Amen.

***

Nyugodtan megoszthatod gondolatodat, imaélményedet, vagy ami megérintett, itt a hozzászólásnál!

0 válaszok

Hagyjon egy választ

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük